MEYED IFU Yönetim Kurulu'na seçildi

MEYED IFU Yönetim Kurulu'na seçildi

MEYED küresel meyve suyu sektörü karar vericileri arasında yerini aldı

Türkiye meyve suyu sanayisinin yüksek potansiyelini ortaya koymak için çalışan MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği), küresel pazarda belirleyici rol almak için önemli bir adım attı. Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu, IFU Genel Kurulu Toplantısı’nda MEYED, IFU Yönetim Kurulu’na seçildi. MEYED’in, Türk meyve suyu sektörünü uluslararası platformda temsil etmesi; Türkiye’nin tanıtımı, meyve suyu sanayisinin ülkemiz ekonomisine katkısının arttırılması, sektörün  önünün açılması gibi önemli kazanımları da beraberinde getirecektir.

Türk meyve suyu sektörünün gelişimine ve dünyaya açılımasına katkı sağlayan Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), sadece yurt içinde değil, uluslararası arenada da oldukça etkinliğini sürdürmektedir. Yurtdışında katılınan çalışmalarla ülkemizi Türkiye meyve suyu sektörünün potansiyelini ortaya konulmaktadır. MEYED'in Ulusalararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu (IFU) Yönetim Kurulu’na seçilmesi, MEYED’in imajını güçlendirmekle kalmayıp, sektörün önüne yeni fırsat kapılarını açmaktadır.

Meyve suyunun küresel oyuncusu: Türkiye    

Dünyaca ünlü firmaların bir arada olduğu, küresel meyve suyu sektörü adına kararların alındığı bir kurula Türkiye’nin girmesi, ülkemiz meyve suyu sektörünün hızla gelişen ve gelecek vaat eden bir endüstri haline geldiğinin en somut göstergesidir. IFU Yönetim Kurulu en fazla yedi kişiden oluşabiliyor ve her bir üye ayrı bir bölgeyi temsil ediyor. Amaç, yönetim kurulunun tüm dünyayı temsil edecek şekilde düzenlenmesidir. MEYED, Türkiye’yi içine alacak şekilde dünya meyve suyu pazarının stratejik iki bölgesini, Güney Doğu Avrupa ve Avrasya’yı temsil etme hakkı kazanmıştır. Bu noktada elde edilen kazanç, IFU Yönetim Kurulu’na seçilmenin ötesinde yüksek potansiyelli bir bölgenin temsilcisi olarak konumlanma başarısıdır. Güç dengelerinin yeniden şekillendiği günümüzde, elde edilen bu konum, sektörümüz açısından stratejik bir başarıdır. MEYED ve Türk meyve suyu sektörü , bu stratejik bölgelerin liderliğini yürütme aşamasında geleceğe yönelik yeni projeler gelişticektir. Tüm bunlar uluslararası ilişkilerin pekiştirilmesi ve ülkemizin tanıtımı açısından değerli fırsatlardır. 

IFU hakkında

1949 yılında kurulan IFU (Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu), meyve suyu sektöründe söz sahibi olan 32 ülkeden toplam 61 (dernek, kuruluş ve firma) üyesiyle bu alandaki en büyük organizasyon olma özelliğini taşıyor. Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan IFU, 1953 yılında gerçekleştirdiği ilk uluslararası etkinliğinden bugüne aralıksız 55 yıldır etkinliklerine devam ediyor. 

1997 yılında IFU’ya üye olan MEYED, IFU’nun organizasyonlarını takip ederek, alınan kararları, sektördeki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri Türk meyve suyu sektörüne taşıyor. Aynı şekilde kongrelerde Türk meyve suyunun geldiği seviyeyi de ortaya koyarak sektörün dünyaya tanıtımını yapan MEYED, IFU’nun çalışmalarını sadece takip etmekle kalmıyor, bu çalışmalara katkılarda bulunuyor. 

 

 

 

© 2016 Meyve Suyu Endüstrisi Derneği | Tüm Hakları Saklıdır